Enstrüman Çalmak Beyinde Ne Gibi Değişimler Sağlıyor?

 

Müzik eğitiminin önemi

Enstrüman Çalmanın Beyindeki Korelasyonu

Baycerest sağlık birimleri enstütüsünde yapılan araştırmalara göre, Enstrüman çalan insanların, yaşlılık döneminde dinleme becerilerini geliştirdiği ve yaşa bağlı bilişsel gerileme durumunu azalttığı  tespit edildi.

Mayıs ayında Journal of Neuroscience’da sunulan bir araştırmada, herhangi bir sazdan ses çıkarmayı deneyimlemek, kişinin duyma ve dinleme becerilerini beynin ses dalgalarını etkileyerek geliştiriyor.Beyinde oluşan bu durum, kişi daha gençken beyin loblarında saklı olan ‘’görevleri yerine getirme’’ mekanizmasına sağlam temeller atıyor.

Dr. Bernhard Ross

Dr. Bernhard Ross(RRI bilim insanı) konu hakkında şöyle diyor: “Müziğin beyin üstünde yararlı etkileri olduğu eskiden beri biliniyordu fakat müziğin hangi özelliklerinin fark yarattığına ilişkin anlayışımız yetersizdi. Bir çalgı üzerinde ses çıkarmayı başarmak için gereken hassas hareketleri öğrenmenin beynin ses algısını müzik dinlerken sıradışı bir biçimde değiştirdiği ilk defa bu çalışmayla kanıtlanıyor.”Araştırmaya istinaden, bir kaç deney yapıldı.Hiçbir beyinsel ve ruhsal hastalığı olmayan ve işitme algısını kaybetmemiş 32 sağlıklı bireye, tibet ses çanağından ritim eşliğinde sesler dinletildi, seslerin beyinde oluşturduğu dalgalar EGG(elektroensefalogrom) cihazıyla kaydedildi. Tokmak sesini dinleyen deneklerin 16 tanesine tibet ses çanağı verilirken diğer yarısına bilgisayar ortamında tibet ses çanağının seslerini çıkarabileceği müzik klavyesi verildi ve tibet çanağından duydukları  sesleri çıkarmaları istendi. Deneye istinaden, Toronto Üniversitesinde profesör olan Dr.Ross : ‘’Müzik çalma işleminde beynin bir çok bölümünün aynı anda çalışması gerektiği öne sürülüyordu, bu yapılan araştırmalarla herhangi bir enstrümandan müzik yaratmaya çalışmanın beyinde köklü olumlu izler bıraktığını ispatlayan ilk çalışmaoldu.Yeterli maddi kaynak sağlanırsa travmatik beyin yaralanmaları (beynin motor işlevlerini doğrudan etkileyen) iyileştirebilme potansiyeli olan müzik eğitimine dayalı rehabilitasyon merkezleri kurulabilir’

Tibet Ses Çanağı

 Genç yaşlarda alınmış birkaç yıllık müzik eğitimi bile beyne ilerleyen yaşlarda fayda sağlıyor

Tekrar Journal of Neuroscience’ta Dr.Nina ve arkadaşlarının yaptığı diğer bir araştırma gösteriyor ki gençlik ve çocukluk döneminde alınan müzik eğitimi, onlarca sene sonra bile etkisini gösteriyor.Bu araştırma için çocukluk döneminde herhangi bir çalgı çalmış yaşlı yetişkinler ve müzikle hiç ilgilenenmemiş yaşlı yetişkinler bir araya getirilip beyinlerine EGG cihazı bağlanıyor. Fark ediliyor ki gençliğinde çalgı çalan grup, algılanan sesleri bilişsel olarak daha hızlı algılayıp daha sağlıklı yorumlayabiliyor. Bunun sebebi insanoğlu yaşlandıkça beyinde aynı zamanda duymayı negatif etkileyen faktörler ortaya çıkıyor. Müzik eğitiminin beyindeki olumsuz etkileri önleyebileceği bu araştırmalarla destekleniyor.

 

Dr.Kraus’a bakılırsa kısa süreli bile olsa çocukken alınan müzik eğitimi büyük önem taşıyor.

                     Araştırmalar gösteriyor ki küçük yaşta alınan eğitim beyin sağlığını yaşamın sonraki evrelerinde dahi koruyor. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

 

 

 

 

 

 

Arama sonuçları : https://cansurer.com/2017/12/31/enstruman-calmak-beyinde-ne-gibi-degisiklikler-sagliyor/

 

Beğen  1
Yazar

İlgimi çeken bilim, felsefe, teknoloji, kampçılık ve okunası kitaplar hakkında özgün makalelerimi cansurer.com'da paylaşıyorum! YouTube içeriklerim pek yakın. Aynı zamanda Sivil Havacılık 2. Sınıf öğrencisiyim, uçakları severim, özellikle yürüyenleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir