İnsanlığın Tatlı Besinlere Olan Düşkünlüğü DNA’sında mı Saklı? Tıkınma Geni Teorisi Nedir?

İnsanlığın Tatlı Besinlere Olan Düşkünlüğü DNA’sında mı Saklı? Tıkınma Geni Teorisi Nedir?

 

 

 

 

tikinma geni teorisi, tıkınma geni teorisi, cansurer.com, www.cansurer.com

İnsanlığın Tatlı Besinlere Olan Düşkünlüğü DNA’sında mı Saklı? Tıkınma Geni Teorisi Nedir?

Tatlı Krizlerimizin sebebi eski avcı toplayıcı atalarımız olabilir mi?

İnsanlık olarak, ekseriyetle cinsiyet fark etmeden neden tatlı-yağlı olan, kalorisi yüksek yiyeceklere bu kadar düşkünüz? Zaman zaman bir oturuşta 1 kap dondurmayı gerek isteyerek, gerek istemeyerek tabiri caizse gömmemizin sebebi ne? Yahut bir tatlı krizine girdiğimiz zamanlar buzdolabındaki nutellayı hunharca kaşıklamamızın altında yatan neden ne olabilir? Bütün bu soruların(aynı zamanda sağlık açısından problem oluşturduğu için sorunların*) cevabını bulabilmemiz için, eski avcı toplayıcı atalarımızın yeme alışkanlıklarına göz atmamız yeterli olabilir.Aynı zamanda bu alışkanlık ”Tıkınma Geni” teorisini destekler nitelikte.

 

Tıkınma Geni Teorisi Nedir ?: Tıkınma geni teorisi, insanoğlunun yeme-içme alışkanlıklarından tutun, gerçekleştirdiği bütün tüketim çılgınlıklarını açıklayan teorinin adıdır.Zaman zaman bir oturuşta 1 kap dondurmayı gerek isteyerek, gerek istemeyerek tabiri caizse gömmemizin sebebi ne? gibi sorularının cevaplarını içerir.

http://www.blogumutanit.com/2015/12/etkili-blog-tanitim-yazisi.html

Eski avcı toplayıcı atalarımızın yaşadığı değişik iklimlere sahip orman ve ovalarda fazla kalorili tatlı yiyeceklerin bulunması, sandığımız kadar kolay değildi. Olgunlaşmış meyvenin, 30.000 yıl önce yaşayan atalarımız için, tek tatlı besini olduğu çoğu araştırmalarla desteklendi. Herhangi bir avcı toplayıcı taş devri insanının, hangi zaman olursa olsun incir ağacı yahut olgunlaşmış meyve ağacı gördüğünde yapması gereken en mantıklı şey; fiziksel olarak o incirleri daha kolay yiyip bitirebilecek özellikli canlılar o ağacı keşfetmeden, yiyebileceği kadar çok incir yemesidir.

Örneğin: O bölgede yaşayan bir Babun grubunun ağacı ele geçirmesi.(Babunlar sapienslere göre daha hızlı hareket edip ağaçlara daha kolay tırmanırlar.)

www.cansurer.com

Babun Grubu

 

 

 

 

 

Bugün çok katlı apartmanlarda ağzına kadar dolu buzdolaplarıyla yaşıyor olabiliriz, ama DNA’mız hâlâ savanda yaşadığımızı zannediyor.İşte bizim koca bir kap dondurmayı kaşıklamamızı ve bunun yanında da jumbo boy kolayı hüplememizi sağlayan şey budur. Sapiens (İnsan Türünün Kısa bir Tarihi) – Yuval Noah Harari – Sayfa 53  

Sizinde ”İnsanlığın Tatlı Besinlere Olan Düşkünlüğü DNA‘sında mı Saklı? Tıkınma Geni Teorisi Nedir?” konusa eklemek istediğiniz bir şey varsa aşağıda yorum yap kısmından ekleyebilir, görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Arama Sonuçları : https://cansurer.com/2018/01/04/tikinma-geni-teorisi-nedir/

Beğen  5
Yazar

İlgimi çeken bilim, felsefe, teknoloji, kampçılık ve okunası kitaplar hakkında özgün makalelerimi cansurer.com'da paylaşıyorum! YouTube içeriklerim pek yakın. Aynı zamanda Sivil Havacılık 2. Sınıf öğrencisiyim, uçakları severim, özellikle yürüyenleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 2 )