Bitcoin Nedir? – İnovasyonel Teknoloji İçin Büyük Bir Adım

Bitcoin Nedir? – İnovasyonel Teknoloji İçin Büyük Bir Adım

Bitcoin,bitcoin nedir, Blockchain, Kripto para nedir www.cansurer.com cansurer.com

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir? , Satoshi Nakamoto ve arkadaşları tarafından ortaya çıkarıldığı öne sürülen, bir dijital para birimi ve ödeme sistemidir. 2008 yılında bu sistem, 9 sayfalık bir PDF dosyasıyla Dünya’ya duyuruldu. Bu PDF belgesine göre Bitcoin = A Peer To Peer Electronic Cash System yani, ”Kişiden Kişiye Elektronik Para Sitemi” dir.  Dijital paralar aslında Dünya’da internetin çıktığı 90’lı yıllardan beri bulunuyor.Fakat Bitcoin’i banka gibi diğer kuruluşların dijital paralarından ayıran şey kripto sistemini yani blockchain teknolojisini barındırmasıdır. Dolayısıyla Bitcoin’in kullandığı bu alt yapı, herhangi bir merkezi otorite bulundurmuyor. Yani, arkasında ne merkez bankası, ne de herhangi bir finans kurumu bulunuyor. Bu da, insanlar arasında ”aracısız” işlem(para transferi) yapılmasını sağlamakta. Aslında Bitcoin , zamandan ve mekandan bağımsız olarak ve tamamen anonim bir şekilde parasal transferler yapma imkanı sunuyor. Bitcoinlerin, herhangi bir fiziksel varlığı söz konusu değil. Bundan dolayı, günümüzde sadece internet ortamında kullanılıyor. 8 Ocak 2018 İtibariyle, bir Bitcoin = 60.852 ₺. Biz bu makalemizde; Bitcoin’in kullandığı Blockchain sisteminin detaylarını; algoritmalarını, yatırımının mantıklı olup-olmadığını, neden bu kadar değerli olduğunu, Nerede- Nasıl saklandığını, Bitcoin Madenciliği kavramını, Diğer kripto paraların(altcoin’lerin) detaylarını inceleyeceğiz.

Blockchain Nedir?

Blokchain Nedir ? Blokchain'in tanımı. Blokchain örneklemesi cansurer.com www.cansurer.com

Blokchain

Blockchain , kelime anlamı olarak Blok Zinciri ‘dir. Kripto para birimlerinin(Bitcoin,etherium vb.) kullandığı sisteme Blokchain denir. Bu kelimeyi tek bir cümle olarak tanımlamak eksik olacağından, nesnelliğe aykırıdır. Sanıldığından daha karmaşık bir sitem olan Blokchain’i size daha kolay anlaşılması açısından örnekleyerek anlatacağım.

Can evini 2 Bitcoin’e, Berk’e sattı.

Bu işlem, herkes tarafından tutulabilen dijital defterlere yani blok zincirinin çeşitli bloklarına kaydedildi. Bu gibi işlemler her bir bloğu oluşturuyor ve bu gibi işlemlerin tamamıysa Blokchain‘ i yaratıyor.

Dijital Cüzdan Nedir?

 Cüzdan, ödeme yapmak için gerekli olan özel anahtarı saklamanızı sağlar. İşte bunlardan bazıları;

 • Masaüstü cüzdanlar,
 • Mobil cüzdanlar,
 • Çevrimiçi Cüzdanlar,
 • Donanım Cüzdanları.

 

Açık Kod Kullanımına Sahip Olan Blokchain Sistemi, Nasıl Oluyorda Milyarlarımızı Yatırmamıza Olanak Sağlayacak Kadar Güvenli Olabiliyor?

Blokchain Nedir ? Blokchain'in tanımı. Blokchain örneklemesi cansurer.com www.cansurer.com

Bitcoin Sisteminde Bulunan Faktörler

Cevap aslında sorunun içinde bulunuyor diyebiliriz. Yani açık kod kullanım sistemi olduğu için isteyen herkes ”Kayıtçı” olabiliyor. Dünyadaki tüm Bitcoin işlemleri ortalama 13 GB’lık bir dosya içinde sürekli senkronize edilerek güncelleniyor. Bitcoin’in şifrelenmesindeki bazı faktörler yukarıda gösterildiği gibi Gönderinin hesap numarası, Alıcının hesap numarası, Gönderilen miktar şeklindedir. Dolayısıyla bu bilgiler tüm dünyadaki dijital defterlere yazıldığı için, ortada herhangi bir güven sorunu kalmıyor. Bu sefer diyeceksiniz ki, ”Bu insanlar neden Bitcoinleri dijital defterine kaydedip yüksek CPU işlemleriyle sistemlerini yorsun?” işte tam burada devreye Bitcoin Madenciliği giriyor.

 Bitcoin Madenciliği

SGA - 250 (Secure Hash Algorithm) Algoritması hakkında fotoğraf. Cansurer.com

SGA – 250 (Güvenli Havıma Algoritması)

Bitcoin deposu, Bitcoin merkezinin bir fotoğrafıdır. Cansurer.com , www.cansurer.com

Merkez, Cansurer.com , www.cansurer.com

Bitcoin Madenciliği denen kavram, Sanılanın aksine herhangi bir madencilik faaliyeti gerçekleştirmiyor. Üst paragrafta bahsettiğimiz fonksiyonlar için

güçlü denklem sağlaması gerektiren, aynı zamanda şifreleme yapan bir algoritma bulunuyor. Adı SHA 206 olan bu algoritma, blockchain sisteminin zincirlerini çözebilmek için çok fazla CPU (İşlemci Gücü) harcamakta. Bir blok zincirinin (Blokchain) çözülmesi, çok güçlü işlemcilerle ortalama 10 dakika sürüyor. Bu hem olayı şifreleme yöntemiyle güvenli kurarken, hem de milyonlarca olan işlem için çok fazla bir süre. İşte tam bu noktada devreye  SHA 206 Algoritmasının ödül merkezi devreye giriyor. Yani sistem sana diyor ki ”Sen benim şifrelerimi çözme işlemimde kendi işlemcilerini kullan, ben de işlem başına belli miktar bitcoin vereyim.” Rivayetlere göre yeryüzündeki en büyük CPU gücü, Bitcoin’in arkasında. Bilhassa, milyonlarca dolarlık Bitcoin merkezlerinin oluşmasının sebebi de budur. Peki İnsanlar bu Bitcoin’e neden bu kadar yatırım yapmakta?

Bitcoin Neden Bu Kadar Değerli?

cansurer.com

Altından örnek vermek gerekirse onu değerli kılan şey az olması ve ne kadar çıkarılabileceğinin ancak tahmin edilebiliyor olmasıdır, Yani kesin olarak ne zaman biteceği belli değil. Bitcoin’i değerli kılan şey, Ne kadar üretileceğinin çok net olmasıdır. 

Bitcoin’den toplamda 21 Milyon tane üretileceği açıklandı, Şu an piyasada ortalama 16 milyon kadarı çıkartıldı ve yeni Bitcoin üretimi günden güne daha da zorlaşıyor. Araştırmacıların verilerine göre, sonuncu Bitcoin, 2140 yılında üretilecek.

 

Bu Altcoinler de Neyin Nesi?

Şifrelenen farklı algoritma yapısına sahip birimlere Altcoin denir, Aslında tür olarak bitcoine çok benzer. Şuan da piyasada ortalama 700-800 adet Altcoin bulunmakta ve bunların sayısı ve türü her geçen gün artmaktadır. Bitcoin’in pahalılanmasıyla Altcoinler, hala borsa sitelerinde fazlasıyla ilgi görmektedir. Fakat  her sitede her Altcoin’i göremezsiniz çünkü yeterince talep olmadıkça borsa siteleri ekseriyetle rağbet gören Altcoinlerin işlemlerini sağlamakta.

Bitcoin’e  Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Bitcoin işlemlerinin %20’sini kapsayan Güney Kore‘de Bitcoin ile ödeme yapmak, faaliyette bulunmak tamamen yasaklandı. Ülke otoritelerinin bu bakış açısıyla yaklaşması bu çılgınlığı bitirebilir, bunun yanı sıra illegal yollarla popilerliğinde çok daha büyük bir artışta görülebilir. Fark ettiyseniz coinlerin fiyat artışları genellikle popilerlikle doğru orantıda artmaktadır. Bunun yanı sıra Bitcoin’in eşsiz bir inovasyon gerçeği olduğunu da es geçmemek gerekir. Bu şartlar altında, altcoinlerle eşgüdüm eşliğinde bir miktar deneysel yatırımlar yapılabilir,şahsım adına hayatımı doğrudan etkileyecek büyük meblağlarla gerçekleşecek yatırım riskini almayı mantıklı bulmuyorum.

Ödeme Sistemi Olarak Bitcoin Kabul Eden Şirketlerden Bazıları;

 • WordPress.com – Kullanıcının ücretsiz bloglar oluşturmasına izin veren çevrimiçi bir şirket
 • Overstock.com – Aşırı stok nedeniyle düşük bilet fiyatlarında büyük bilet satan bir şirket.
 • Microsoft – Kullanıcılar Xbox ve Windows mağazasında Bitcoin ile uygulamalar satın alabilirler.
 • Reddit – Bitcoin ile premium özellikleri satın alabilirsiniz.
 • Virgin Galactic – Virgin Mobile ve Virgin Airline’ın yer aldığı Richard Branson şirketi.
 • OkCupid – Online arkadaşlık sitesi.
 • Tigerdirect – Büyük elektronik mağazası.
 • Namecheap – Alan adı sitesi.
 • CheapAir.com – Uçak bileti, araba kiralama, otellerin seyahat rezervasyon sitesi – Online seyahat rezervasyon ajansı.
 • Gyft – Bitcoin kullanarak hediye kartları satın alabilirsiniz.
 • Newegg.com – Online elektronik mağazası artık bitcoin’i ödeme olarak kabul etmek için bitpay kullanıyor.
 • Wikipedia – 4.570.000+ makale ile Özgür Ansiklopedi.
 • Steam – Masaüstü oyun platformu.

İncelediğim Bitcoin, Blockchain,Algoritma Sistemi, Bitcoin Madenciliği ve yatırım fikirleri konuları hakkında herhangi bir fikrin varsa yorum olarak bildirebilirsin!

 Arama Sonuçları : https://cansurer.com/2018/01/07/bitcoin-nedir/

 

 

 

 

 

Beğen  2
Yazar

İlgimi çeken bilim, felsefe, teknoloji, kampçılık ve okunası kitaplar hakkında özgün makalelerimi cansurer.com'da paylaşıyorum! YouTube içeriklerim pek yakın. Aynı zamanda Sivil Havacılık 2. Sınıf öğrencisiyim, uçakları severim, özellikle yürüyenleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 4 )