Mars’ta Yaşam Aramak İçin Vakit Daralıyor mu?

Mars’ta Yaşam Aramak İçin Vakit Daralıyor mu?

 

Mars’ta Yaşam Aramak İçin Vakit Daralıyor mu?

 

Mars fotoğrafı, cansurer.com, www.cansurer.com, mars çizimi, , Mars'ta yaşam, Marsta yasam, cansurer.com, www.cansurer.com

Michealwparks’ın Mars Dönmesi

 

 

Ekstremofiller çoğunlukla tek hücreli olup ekstrem koşullarda yaşama gereksinim duyan ve bu koşullarda optimum olarak gelişen organizmalara denir.

Nasa ve SpaceX gibi uzay araştırma şirketlerinde yapılan faaliyetler göz önüne alındığında, Bilim insanları  Mars’ta yaşam bulgusu bulmayı istediği kadar Mars’a gitmekte istiyor. Bu iki isteğin bir arada gerçekleşmesi sanılanın aksine hiçte kolay değil. Günümüzde, Dünya’dan Mars’a 1975 yılında bölgeyi fotoğraflamak ve mikropların varlığını test etmek için oluşturulan Viking misyonu hariç Mars’a hiç bir şey bulaşmamış durumda. Mars’ın el değmemiş yapısı Dünya’dan gelecek bakterilerle bozulabilir. Çoğu şirketler uzay araçlarını uzaya yollamadan önce çeşitli radyasyon uygulamaları ve sıcaklık testleriyle sağlamlığını ölçerken, aracın dışındaki bakterileri öldürse de, uzaya giden araçların içinde milyonlarca mikroskobik yaşam taşıyan ekstromofiller bulunabiliyor. Bu ekstromofillerin, 5 – 8 ay arası sürecek uzay yolculuklarında, uzaydan gelen kozmik  ışınlara dayanması neyse ki çok güç bir durum. Fakat uzay aracının içinde kalanlar daha uzun yaşam şartlarına sahip olabilirler.

”Dünya’dan giden dünyasal ve organik maddeler gezegene bulaşacak ve gerçek bir Mars yaşamını bulmayı büyük oranda kaybedeğiz./Dr. Umut Yıldız”

Space X 2025 yılında Mars’a insan gönderimini planlarken, NASA 2035 yılından sonra bu amacını gerçekleştirmeyi planlamakta. Gelir düzeyleri yüksek 1. Dünya ülkeleri ve bazı şirketler Mars’a insan yollarken, Dünya’dan gelen mikrobik canlıları  Mars’a taşımış olacak. Nihayetinde Mars’ın biyolojik dengesi sarsılacak. Bu durum, Mars’ta var olabilecek yaşam araştırmalarını tehlikeye atmakta.

Eskiden Günümüze Mars

 NASA’nın Mars 2020, ESA’nın ExoMars Robotları

 

marsın kriterleri, Marsın korumaya alınan bölümleri, Mars cansurer.com, www.cansurer.com , Mars'ta yaşam, Marsta yasam

Mars’ın korumaya alınan ”Özel Bölge”lerinden biri. Kaynak : Popular Science Ocak 2018

Marsın ilk koşullarının Bugünkü haline nazaran farklı olduğunu, yıllardır gezegenin üzerinde çalışmalar yapan robotların raporlarıyla açıkça gözlemlenebiliyor. Mars’ın günümüzden önceki durumunda atmosferinin daha kalın olduğu ve buna bağlı olarak sıcaklığın da daha yüksek seviyelerde olma durumu bugün, Mars gezegeninde yaşam bulgusu araştırmaları açısından olumsuz bir durum. Gerçek bir Mars yaşamı bulabilmek için Dünyadan Mars’a bakteri aktarımı konusunda şirketler ve devletler çok dikkatli olsalar da Dr. Umut Yıldız şöyle diyor ”Mars’a ilk astronotlar ulaştıktan sonra, bugünkü katı Gezegen Koruma Politikaları da eskisi kadar katı olmayacak.”

NASA’nın Mars 2020, ESA’nın ExoMars Robotları‘nın öncelikli amacı her ne kadar Marsta yaşam bulmak olsa da, yeterli bakteriyel temizlikleri sağlayamadıkları için Mars gezegeninin Gizli Bölge olarak adlandırılan Special Regions’larına erişimi tamamen yasak ve Gizli Bölgeler Mars’ta yaşam konusunda önemli bilgiler içerebilir.

Peki ne Mars’taki bu gizli bölgelerin özelliği ne ?

Bu yasaklı bölgeler, öncelikle bölgeye karışabilecek dünya yaşamı entegrasyonu için en uygun konum olarak seçilmiş durumda. Çünkü, bu bölgelerde Mars  -25 Santigrat dereceye ulaşabiliyor ve dünyasal bakterilerin hızlıca üreyebileceği tahmin edilmekte. Aynı zamanda bu bölgelerde eskiden sıvı akışı yandaki fotoğraftaki kanallar ışığında tahmin ediliyor.

 

 

cansurer.com, Dr umut yıldız, Mars hakkındaki yorumu, Mars'ta yaşam, Marsta yasam

”Her ne kadar Gezegen Koruma Ofisinin aldığı kararlar zaman içinde değişikliklere uğruyor olsa da, 2020 yılında gidecek robot misyonların inecekleri bölglerin özel bölgeler dışında tutulması konusunda çok katılar.Köprüden önceki son çıkışa girmemize çok az bir zaman kalmış durumda! Eğer ki esas amacı yaşam bulmak olan Mars 2020 ve ExoMars gerçekten yaşam olma ihtimali yüksek olan bölgelere gidip yaşam aramazlarsa sadece en geç 10 yıl sonrasında insanlar Mars’a iniş yaptıklarında bu bölgeleri kirletmiş olacak. O nedenle 2020 Mars robotları Mars’a ulaşmadan önce Gezegen Koruma Ofisinin en kısa zamanda kararlarını değiştirip, bu robotların gerçek yaşam bulma ihtimali olan özel yerlere iniş yapmaları büyük önem taşıyor.

Mars’ta Yaşam hakkında yapılan araştırmalar neticesinde Gezegen Koruma Ofisinin en kısa sürede en mantıklı kararı vermesi bekleniyor. Peki siz Mars’ta yaşam hakkında ne düşünüyorsunuz, Bu mümkün mü ? Yoksa sadece bir hayal mi ?

 

Arama Sonuçları : https://cansurer.com/2018/01/09/marsta-yasam-aramak/

 

 

 

 

 

 

Beğen  4
Yazar

İlgimi çeken bilim, felsefe, teknoloji, kampçılık ve okunası kitaplar hakkında özgün makalelerimi cansurer.com'da paylaşıyorum! YouTube içeriklerim pek yakın. Aynı zamanda Sivil Havacılık 2. Sınıf öğrencisiyim, uçakları severim, özellikle yürüyenleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir