Gezegenlerin İsimleri Nereden Geliyor? – Eski Romanın Paydası Büyük !

cansurer.com

Gezegenlerin İsimleri

Gezegenlerinin İsimleri Nereden Geliyor?

Gezegenlerin isimleri ve Uzay her zaman merak edilen, çeşitli unsurları ile ilgi gören bir ortamlar bütünüdür. Güneş sistemi ise insanoğlunun en yakından bildiği yıldız sistemleri arasında ilk sırada gelir; çünkü içinde yaşadığımız gezegen olan Dünya, bu sistemin bir parçasıdır. Söz konusu Güneş Sistemi, Dünya’dan başka 7 gezegene daha sahiptir (Plüton sayılmadığı takdirde rakam budur, Plüton hesap edilse idi gezegen sayısı toplam 8 olacaktı.). Bu gezegenler ve  isimlerinin nereden geldiği her zaman merak konusu olmuştur.

Güneş sistemindeki gezegenlerin isim ataları genellikle eski Roma ve Yunanlar’dır. Bu isimlerin çoğu, Politeizm zamanındaki insanlardan geliyor. Bu insanların çözümleyemediği cisimlere tapıp, onlara tanrı isimlerini koyması oldukça etkileyici bir olay. O zaman şu gezegenlerin isimlerine daha detaylı bir şekilde göz atalım.

– Merkür

Güneş sistemindeki en küçük gezegendir. Aynı zamanda mesafe olarak güneşe en yakın gezegen de Merkür’dür. Gezegeni keşfeden Romalılar, Güneş’in etrafında 88 gün içinde dönen bu gezegene hız tanrısı olan Merkür’ün adını vermişlerdir.

 – Venüs

Sistemin ikinci gezegeni olan Venüs, saat yönünde dönmesi ve parlak yapısı ile 4000 yıldan fazla bir süredir bilinmektedir. Romalıların aşk ve güzellik tanrıçaları olan Venüs’ün adını verdiği gezegenin gözlemlenmesine dair Mayaların da çabaları söz konusudur. Aynı zamanda tekrar Romalılara göre cinsellik,arzu,yeniden doğuş ve bakırla da ilgilidir.

Nedir bu saat yönünde dönmek ? : Venüs gezegeni, sanıldığından fazla ekstrem olay içeriyor örneğin; kendi ekseni etrafında, diğer gezegenlerin ekseninden ters bir biçimde döner.

– Dünya

Bütün Güneş Sistemi gezegenlerine çeşitli tanrı ya da tanrıçaların isimleri verilmişken, herhangi bir tanrı ismi almayan tek gezegen ise Dünya’dır. 16. Yüzyılda Kopernik tarafından keşfedilen gezegenimiz, çeşitli kültür ve dillerde farklı isimlerle anılsa da Dünya ismi bu coğrafya ve birkaç ülkede daha kullanımdadır. Kökeni ise Arapçadaki “dena” kelimesidir. Bu kelime, “daha yakın” anlamı taşır. İnsanların yaşadığı yaşamın bir de ahiret kısmı olduğunu düşünen Araplar, ahiretin uzak ve yaşanılan hayatın daha yakın bir yer olduğunu ifade etmek için bu isme yönelmiştirler.

– Mars

İlk defa Galileo tarafından teleskop yardımı ile gözlemlenen Mars, en küçük ikinci gezegendir. Mısırlıların antik çağlarda keşfederek “kırmızı olan” ismini verdikleri gezegen, Romalılar tarafından savaş tanrısı Mars’ın adını almıştır. Kızıl gezegenin bu rengi, kan ve savaşı çağrıştırdığı için bu isme yönelmek mümkün olmuştur.(Mars’ta yaşam hakkında en son araştırmalara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

– Jüpiter

Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter, ilk defa Galileo tarafından teleskop ile gözlemlenmiştir. Sistemin kralı olarak algılandığı için kendisine tanrıların kralı Jüpiter’in adı verilmiştir. Aynı zamanda güneşe uzaklık bakımından beşinci gezegen olan Jüpiter, Yunanlılardaki Zeus’a tekabül eder.

– Satürn

Roma’da tarım ve servet tanrısı olarak bilinen Satürn’den ismini alan bu gezegen, farklı uyduları ve büyüklüğü ile ilgi görür. Satürn’ün anlamı Kranos’tur. Yunan mitolojisinde Kronos, ”Zamanı yaratabilen ve zamanda yolculuk edebilen” dir.

– Uranüs

Tıpkı Venüs gibi saat yönünde dönen bu gezegen, William Herschell tarafından bir tesadüf ve yanlışlık sonucu keşfedilmiştir. Roma ve Yunan mitolojilerine bağlı kalarak isimlendirilen Uranüs, gök tanrısı anlamına gelir.

– Neptün

Son gezegen olan Neptün, gözlemlenmeden önce matematiksel olarak varlığı ispat edilen bir gezegen olma özelliği taşır. Roma’da ki deniz tanrısı Neptün, bu gezegene isim bazında ilham kaynağı olmuştur. Deniz Tanrısı, Poseidon anlamına gelmektedir.

 

 

 

 

Yaratıcılıkları konusunda şu eski Roma ve Yunan halkına gerçekten imreniyorum. Ben bu isimleri 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi… Peki siz yeni bir gezegen keşfetmiş olsaydınız, adını ne koyardınız ?

 

 

 

 

Kaynaklar: 

  1. Astronotlar Üşür Mü? – İşbankası Kültür Yayınları
  2. Wikipedia
  3. Semboller ve İşaretler / Alfa Yayınevi – Sayfa 21

Arama sonuçları: https://cansurer.com/gunes-sistemi-gezegenlerinin-isimleri-nereden-geliyor

Beğen  2
Yazar

İlgimi çeken bilim, felsefe, teknoloji, kampçılık ve okunası kitaplar hakkında özgün makalelerimi cansurer.com'da paylaşıyorum! YouTube içeriklerim pek yakın. Aynı zamanda Sivil Havacılık 2. Sınıf öğrencisiyim, uçakları severim, özellikle yürüyenleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir