Peugeot Efsanesi ve İnsanlığın Bilişsel Devrimi – Hayal Gücümüzün Sınırı Yok !-

 

İnsanlığın Bilişsel Devrimi

https://cansurer.com/peugeot-efsanesi-ve-insanligin-bilissel-devrimi/

Almanya’daki Stadel Mağarası’nda bulunmuş, günümüzden yaklaşık 32 bin yıl önce yapılmış, vücudu insan, başı aslan şeklinde bir Aslan Adam. Şüphesiz, ilk sanatsal veya dini üretimlerden biri.

Annenizle, babanızla, arkadaşlarınızla yani kısacası kendi çevrenizde bulunan insanlarla sadece ağaçlar,kuşlar ve köpekler gibi somut varlıklar hakkında konuşabildiğinizi düşünün. Sadece bu somut olan varlıklardan bahsetseydik eğer, bugün ne camiler ne hukuktaki hakkaniyet kavramı ne de şirketlerin kurulması söz konusu olurdu. İnsanlığın ilk olarak ortak mitler halinde bir arada bulunması 70 bin yıl önce gerçekleşen bilişsel devrim(Bilişsel beceriler : öğrenme-hatırlama-iletişim kurma vb.) sonrası gerçekleşti. Belki de insanlık daha öncesinden beri yaratıcı şekilde düşünüp, düşündüğünü aktarabiliyordu. Fakat günümüze kadar ulaşan en eski figür olan Aslan Adam(yahut kadın) heykeli, ”İnsanlığın gerçekte olmayan şeyleri hayal edebilme becerisi”ni sadece 32 bin yıl önce aktarabildiğini kanıtlar nitelikte. Bir düşünün; yaklaşık 32 bin yıl önce Stadel mağarasında bulunan, fildişinden yapılma heykeli yapan sanatçı Sapiens atalarımızla karşılaşma ihtimalimiz olsaydı eğer ona dilimizi öğretebilir, hatta ve hatta c+ gibi yazılım dillerini bile öğretip uygulattırabilirdik ve onlar da bize eski insanların yaşantısından bahsedebilirdi. Peugeot efsanesi bilhassa buradan gelir. Şöyle ki, Aynı aslanı Peugeot isimli araç markasının logosunda görebilirsiniz. İnsanların hayali olan varlıklarından bahsedip, birbirlerini ikna edebilme kabiliyetlerinden  ve  Peugeot şirketin, ”Sınırlı Sorumlu Şirketler”  yapısını ilerleyen başlıkta açıklayacağım.

https://cansurer.com/peugeot-efsanesi-ve-insanligin-bilissel-devrimi/

Burada bahsettiğimiz Homo Sapiens, ”Düşündüğünün üstüne düşünebilen insan” demektir. Yani bilişsel becerileri gerçekleştirebilmiş insan anlamına gelir.

 

Peugeot Efsanesi

https://cansurer.com/peugeot-efsanesi-ve-insanligin-bilissel-devrimi/

Fark ettiyseniz Peugeot’nun arabalarında bulunan amblem, ilk görseldeki Aslan Adam’a benzemektedir. Peugeot SA şirketi ilk olarak, bisiklet imal eden bir atölyeyi aile mirası olarak devralan Armand Peugeot tarafından, bu Aslan heykelinin bulunduğu Stadel Mağarası/ Almanya’ya sadece 300km uzakta, küçük bir aile şirketi olarak, 1986’da kurulmuştur. Şirket bugün, dünya çapında 200.000 kişiye iş olanağı tanımaktadır. Peugeot Efsanesi 2008’de 55 Milyar £ gelir elde etmiş, 1 milyondan fazla otomobil üretmiştir. Şüphesiz bu, insanların etkin işbirliğine dayanmaktadır. Çünkü bu 200.000 kişi, çoğu birbirine yabancı insanlardır.

Aslında Peugeot, insanların kollektif hayal gücünün ürünüdür ve ”sınırlı sorumlu şirketler” yasal kurgusuna dahildir. Yasal kurgu diyorum çünkü, Fiziksel herhangi bir somutluk içermez. İçermemekle beraber, Hukuki hakları vardır. Yani bankada hesap açabilir, mal mül edinebilir ve vergi öder. Buna avukatlar ”Yasal Kurgu” adını vermektedir. Peki ”Peugeot SA şirketi gerçekten var olduğunu hangi anlamda söyleyebiliriz ?

”Pek çok Peugeot marka araç var, ama bunlar elbette şirketin kendisi değil. Dünyadaki tüm araçları aynı anda hurdaya ayrılıp metal haline getirilse bile, Peugeot SA ortadan kalkmazdı.”

”Şirket fabrikalara,makine parklarına, galerilere sahip ve bünyesinde tamirciler, muhasebeciler ve sekreterler istihdam ediyor, fakat bunlar da Peugeot SA’ yı oluşturmuyor. Bir felaket şirketin tüm çalışanlarını öldürebilir ve fabrikalarını yerle bir edebilir. Bu durumda bile şirket; borç alabilir, yeni fabrikalar kurabilir ve yeni makineler satın alabilir. Sonuç olarak şirket var olmaya devam edebilir. / Hayvanlardan Tanrılara SAPİENS / Yuval Noah Harari / Sayfa 41-42

Bütün bunlar şirketi ölümsüz kılmamakla beraber, bir hakim şirketin kapanması yönünde karar verirse Peugeot o an,ortadan kalkar.

Eski insanların hukuk sistemi bu kadar gelişmediği ve şirket kavramı olmadığı için, İnsanlar girişimcilik konusunda çekimserdi. Yani, Ali bir yemekhanede yemek satıyorsa eğer, yemekten zehirlenen Mehmet’e evini,ineğini veya toprağını verebilir, hatta aile bireylerinden birini kölesi olarak vermek zorunda bile kalabilirdi.

”Eğer o dönemde yaşasaydınız bir işyeri açma konusunda muhtemelen bir daha düşünürdünüz. Yeni bir iş yeri kurmak, insanların ailelerini tamamen muhtaç durumda bırakma riskini almasına nadiren yeğliyordu. Bu yüzden yüzden insanlar sınırlı kolektif şirkelerin varlığını hayal etmeye başladılar.Bu tür şirketler yasal olarak kendilerini kuran, onlara yatırım yapan veya yöneten insanlardan büyük ölçüde bağımsız yapılardı./ Hayvanlardan Tanrılara SAPİENS / Yuval Noah Harari / Sayfa 43”

Sınırlı kollektif şirketlerin varlığına inanmamız biraz da avukatların çetrefilli imzalarıyla ve insanların birbirine inanmasıyla beraber Peugeot Efsanesi doğurdu. Şirketten araba alan bir kişi araç bozulduğunda Armand Peugeot’ u değil Peugeot SA’yı dava edebilirdi. Şirket batarsa Armand Peugeot işbirlikçilerine tek kuruş bile borçlu olmayacaktır. ”Armand Peugeot 1915’te öldü, Şirketse şu an gayet iyi durumda.

Aslında bütün olay insanların hikayeler anlatması ve diğer insanları bu hikayelere inandırmasıyla başladı ve şu an günümüzde o kadar çok hayal ürünümüz olan özel şirket var ki, zaman zaman onların, Sapiens ırkının (bizim) hayal gücü olduğunu unutuyoruz. Bu inanış , milyonlarca insanın ortak çatı altında işbirliği yapmasını sağladı. Dolayısıyla bu gün ismini sayamadığımız milyonlarca şirket; devlet, din ve kültürler, insanların hikayeler anlatıp, diğer insanları inandırması sayesinde ayakta.

 

Kaynakça

  • wikipedia.com
  • Hayvanlardan Tanrılara SAPİENS – Yuval Noah Harari – Çevirmen : Ertuğrul Genç

Arama Sonuçları : https://cansurer.com/peugeot-efsanesi-ve-insanligin-bilissel-devrimi/

Beğen  
Yazar

İlgimi çeken bilim, felsefe, teknoloji, kampçılık ve okunası kitaplar hakkında özgün makalelerimi cansurer.com'da paylaşıyorum! YouTube içeriklerim pek yakın. Aynı zamanda Sivil Havacılık 2. Sınıf öğrencisiyim, uçakları severim, özellikle yürüyenleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir