Sivil Havacılık Sektörüne Genel Bakış & Sektörün Gereklilikleri

Sivil Havacılık Sektörüne Genel Bakış & Sektörün Gereklilikleri

 

Sosyal hayatımda, yeni mezun olduğum bölüm olan sivil havacılık hakkında birçok soru almaya başladım ve bir blog yazısı serisi yazarak sektör hakkındaki deneyimlerimi sizlerle paylaşmaya karar verdim. Şuanda serinin ilk yazısını okumaktasınız, şayet bir pilot, kabin memuru, yolcu hizmetleri memuru ne yapar ve ne kadar maaş alır merak ediyorsanız buraya tıklayın…

Benim Serüvenim Nasıl Başladı?

Geçtiğimiz aylar itibariyle İstanbul Kültür Üniversitesi, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünden mezun oldum. Peki, bu iki sene içerisinde neler yaptım ve sektöre olan bakış açım nasıl şekillendi?, Eğitimime devam ederken sivil havacılıkla ilgili hangi şirketlerle çalıştım? Hangi departmanlarda görev aldım?

Bu gibi soruların hepsine cevap vermeye çalışacağım. Aynı zamanda, bu sektörün gereklilikleri hakkında bolca bilgi vereceğim. Yazımı okuduktan sonra sivil havacılık sektörü hakkında bilgi sahibi olup, sektörü daha yakından tanıyabilirsiniz!

İşin Ciddiyet Boyutu

Öncelikle söylemeliyim ki havaalanları günün 24 saati hizmet veren işletmeler olduğu için; özellikle süreçlerin arka planında, ön yüzünden farkedilmesi güç olan, fazla miktarda emek, yatırım ve iş gücü bulundurur.

Bir Boeing 747 model yolcu uçağı ortalama 78.3 Milyon Dolar gibi bir fiyattan alıcı buluyor. Bundan çok daha önemlisi, Bir Boeing 747’de tüm koltukların dolu olması halinde 660 yolcu uçabiliyor. Burada tam olarak 660 kişinin yaşamından bahsediyoruz.

Bu sektörde çalışırken ister pilot olun, ister harekat koordine departmanında çalışan; uçağın dengesini ayarlayıp, yakıtını hesaplayan bir memur. Bütün gerçekleşecek iş süreçlerinde hataya yer olmadığını ve işinizi ne kadar titizlikle yapmanız gerektiğinin farkına varmalısınız.

uçak

Sivil Havacılık Sektörüne Uygun Musunuz?

Şayet sivil havacılık sektörünü kendinize hedef olarak belirlediyseniz, sektördeki hemen hemen her departmanın en büyük gerekliliği sağlıklı bir birey olmaktır.

Yolcu hizmetleri memurluğu havacılıkta çoğu kişinin mavi yaka profilinde işbaşı yaptığı ilk pozisyondur. En basit tanımıyla yolcunun havaalanına girişinden uçağa binişine kadar olan süreçteki operasyonu sağlar. Bu mesleği icra etmek için bile gerekli işitme,görme ve hatta denge testlerinden geçmeniz gerekmektedir.

Bunların dışında, havaalanlarında çalışabilmeniz için apron kartınız olmalı. Bu kartı havaalanındaki kimliğiniz gibi düşünebilirsiniz. Sürekli yakanızda takılı kalması gereken; kaybettiğinizde bazı maddi yaptırımlara uğrayacağınız, görevinizi icra ederken havaalanındaki sınırlı kapılardan geçişinize olanak sağlayan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından size verilebilmesi için gerekli eğitimi almak zorunda olduğunuz, kredi kartı boyutunda bir karttır. Bu kartı alabilmek için savcılıktan ya da e-devlet sitesinden temiz kağıdı almanız gerekmektedir. Aynı zamanda, Çalışacağınız kuruma verdiğiniz bilgilerin teyidi amacıyla emniyet güçlerinin hakkınızda soruşturma yapması için bir form doldurup, imzalamanız da gerekiyor.

Geçtiğimiz 2 sene zaman zarfında Havaş Yer Hizmetleri ve TGS şirketlerinde bu departmanda görev aldım ve şunları söyleyebilirim;

Bu sektörde bulunmanın gerekliliğini geçin, zorunluluğu haline gelmiş 2 kural var.

  1. İyi derecede İngilizce konuşmak
  2. Dakik bir insan olmak

Gerek okulda aldığım derslerde gerekse çalıştığım şirketlerdeki kurum eğitmenlerinin en çok dil döktüğü, nasihatlerin demirbaşı olan konuydu İngilizce. Sivil havacılık evrensel bir sektördür ve dili İngilizcedir. Eğer bu dili öğrenecek azminiz yoksa başlamadan yenileceğiniz bir kariyer üzgünüm ki sizleri bekliyor olacak. İlk önceliğiniz İngilizce olmalı. Bunun dışında, herkesin kolunda 2 dakika ileriye ayarlanmış kol saati olması gerektiği kanısındayım. Şayet siz işinizdeki bir süreci kaçırıp, uçağın rötar yapmasına sebep olursanız, havayolu şirketine vereceğiniz zarar onlarca maaşınız tutarında olabilir.

Havacılık tam anlamıyla bir takım çalışmasıdır ve zincirin halkaları gibi her süreç birbirine bağlıdır. Bu halkalardan biri koptuğunda, artık yaptığınız işin hiçbir anlamı kalmayabilir.

 

Kontuar başında yolcunun check-in işlemini yapmakta olan Yolcu Hizmetleri Memuru

Dakiklik gerektirdiği kadar sabır da gerektiren bir meslek olduğu kanısındayım. Özellikle yolcu hizmetleri departmanında sevimsiz ve sizi zor duruma sokabilecek o kadar çok durumla karşılaşabilirsiniz ki, bunlardan biri bardağı taşıran son damla olabilir. (Bkz: hakarete maruz kalmak, uçamayan yolcular, bagajı banttan kırık gelen yolcular vs.). Her şeyden önce, hem anadilinizde hem de ikinci dilinizde kriz yönetimini sağlayabilmeniz gerekmektedir.

Karşılaşılabilecek her durumda sıklıkla kendinizi ”Benim profesyonelliğimi hiçbir şeyin bozmasına izin vermem!” şeklinde telkin etmeniz gerekmektedir. Çünkü yolcular sizi zaman zaman zor durumlara sokup, adeta sabrınızı sınayacak.

Fakat asla unutmayın ki onlar sizin en kıymetliniz!

Şayet aklınızda bir şeyler belirmeye başlamışsa, bir sonraki yazımda sivil havacılık sektöründeki icra edebileceğimiz mesleklere, bu meslekler için gerekli olan eğitim şartlarını yazıyor olacağım. Takipte kalın!

 

2018 Yılı Sivil Havacılık Sektörünün İş İmkanları ve Maaşları için tıklayınız…

 

Arama Sonuçları : https://cansurer.com/2018/07/23/havacilik-sektorune-genel-bakis/

 

Beğen  1
Yazar

İlgimi çeken bilim, felsefe, teknoloji, kampçılık ve okunası kitaplar hakkında özgün makalelerimi cansurer.com'da paylaşıyorum! YouTube içeriklerim pek yakın. Aynı zamanda Sivil Havacılık 2. Sınıf öğrencisiyim, uçakları severim, özellikle yürüyenleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)