Sivil Havacılık Sektörünün İş İmkanları ve Maaşları

Sivil Havacılık Sektörünün İş İmkanları ve Maaşları

https://cansurer.com/2018/08/01/sivil-havacilik-sektorunun-is-imkanlari-ve-maaslari/

Sivil Havacılık Sektörünün İş İmkanları

Bir önceki yazımda sivil havacılık sektörün gerekliliklerinden ve kendi deneyimlerimden bahsetmiştim (Şuraya Tıklayın), şuan okuduğunuz yazımda ise Sivil Havacılık Sektörünün İş İmkanları ‘ndan bahsederek; Mesleği icra edebilmek için gerekli diplomalardan, okumanız gereken üniversite bölümlerinden ve ayrıca çalışanların maaşları hakkında da bilgi vereceğim. Tabii ki sektördeki bütün meslekleri buraya yazmam mümkün değil fakat içlerinden en elzem olanları sizler için derleyip, güzel bir liste hazırladım. Keyifli okumalar!  (Sivil Havacılık Sektörünün İş İmkanları ve Maaşları)

Pilot

Türk hava yollarında uçuş yapan bir pilot

Pilotlar hobi, hususi veya profesyonel olarak bir hava taşıtını kullanan, sevk ve idaresini üstlenen mesleğin genel adıdır. Hobi olarak uçmak için sadece bir hususi pilot lisansına sahip olmanız yeterliyken Geçiminizi pilot olarak sağlamak istemeniz halinde, hususi pilot lisanslarına yönelik uçuş eğitiminden veya sınavından ayrı olarak ticari seviyede bir lisansa ihtiyacınız olacaktır.

Pilotluk mesleği, sürekli eğitim ve kendini geliştirmeyi zorunlu kılar. Yüksek miktarda sorumluluk ve dikkat gerektiren prestijli bir meslektir.

Özellikle pilotluğu ticari uçuşlarda kariyer olarak sürdürenler, yılın 365 günü ve günün 24 saati uçuşlar gerçekleşebileceğinden düzenli birer mesaileri bulunmamaktadır.

Bununla beraber pilotların görev süreleri; günlük, haftalık, aylık, üç aylık ve yıllık olarak sınırlandırılmıştır.

Uçuş görev ve dinlenme süreleriyle ilgili yasal talimatları bulunur. Bu prestijli mesleğin zorluklarıyla beraber yüksek bir geliri bulunmaktadır.

Gereklilikler: 2018 yılı itibariyle Türk hava yolları ihtiyaç sebebiyle pilot olma şartlarını hafifletmiş ve diploma gereksinimini önlisans’ a kadar indirip, toefl sınav notunu speaking 18 olması şartıyla 60 puana kadar düşürmüştür. 

2018 yılı açılan THY A. O Yetiştirilmek üzere 2. Pilot Aday Adayı ilanının gereklilikleri için tıklayınız...

  • T.C. vatandaşı olmak veya mavi kart sahibi olmak,
  • En az önlisans derecesi mezunu (örgün veya açık öğretim) olmak,
  • 01.01.1983 tarihinden sonra doğmuş olmak,
  • Boy uzunluğunun 157 cm’den kısa, 195 cm’den uzun olmaması ve beden-kitle endeksine (20-30 aralığında) uygun olmak,
  • Askerlik hizmetini tamamlamış veya eğitim başlangıç tarihi itibari ile en az 2 yıl tecil ettirebilmeyi taahhüt etmek,
  • Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak,
  • Daha önce THY A.O. veya diğer kuruluşlardaki görevlerinden disiplinsizlik nedeniyle ayrılmış olmamak,
 • Daha önce THY A.O. ve THY A.O.‘ nun iştirak şirketlerinden fesih yoluyla ayrılmış olmamak.

Yabancı Dil (İngilizce) Şartı 

 • Başvuru tarihi itibariyle son 2 yıl içinde aşağıda belirtilen İngilizce dil sınavlarının birinden istenen minimum puanı belgelemek,
   • TOEFL (IBT) : 60 (speaking : min.18)
  • IELTS (Akademik veya Genel) : 6 (speaking : 6)

2018 Yılı Güncel Pilot Maaşları İçin Tıklayınız...

Genellikle en yüksek maaşları, Delta, United, American gibi havayollarının widebody olarak adlandırılan geniş gövdeli uçaklarında görev yapan kaptan pilotlar alıyor.

Türk hava yollarında 1-9 sene tecrübeli bir kaptan pilot ortalama 25-40 Bin TL, Mesleğe yeni başlayan bir ikinci pilot 7-8 Bin TL( Eğitim ücretleri kesildikten sonra kişinin eline kalan miktar) alıyor. ek olarak Türk Havayolları A. O ‘da çalışan bir pilot yılda 4 maaş ikramiye almaktadır.

Pegasus Hava yolları; Aşağıdaki rakamlar yaklaşık 80 Bin Euro tutarındaki eğitimleri ve lisanları almış olan kişiler için geçerlidir. (Sivil Havacılık Sektörünün İş İmkanları)https://cansurer.com/sivil-havacilik-sektorunun-is-imkanlari-ve-maaslari/

Kabin Memuru (Flight Attendant)

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri

Kabin memurları en kaba tanımıyla uçakta yolculara hizmet eden, yolcuların güvenliğini ve rahatını sağlamaya çalışan kişilerdir. Görevleri kısaca şu şekildedir;

  • Uçağın hareketinden önce yapılan toplantıya katılır ve yönergeyi okur,
  • Uçak içinin temizliğini kontrol eder,
  • Arka sağ ve sol güvenlik önlemlerini kontrol eder,
  • Yolcuların uçağa yerleşmesine yardımcı olur,
  • Özel yardıma ihtiyacı olan hasta, yaşlı vb. yolcularla ilgilenir,
  • Yolculara hava durumu, uçuş koşulları ve tehlike halinde yapılması ve yapılmaması gereken davranışlar hakkında bilgi verir,
  • İçecek ve yemek servisleri yapar,
 • İniş hazırlıklarını yapar ve yolcuların güvenlik içinde inişlerini sağlar.

Gereklilikler: Kabin memuru olmak isteyen kişiler öncelikle İngilizceyi çok iyi derecede konuşabiliyor olmalıdır. Bunun yanında kuralları eksiksiz yerine getirebilme kabiliyetiyle beraber dışa dönük, güler yüzlü, tedbirli, temiz ve düzenli kimseler olmalıdır.

 Aynı zamanda gerekli boy sınırlarına da uymanız gerekmektedir. Boy ölçüleri; Kadın kabin memurlarında 160 ile 180 arasında, erkeklerde 170 ile 190 santimetre arasında olması gerekiyor. Tabii çok uzun boy da kabinde hareket sorunu yaratıyor. Tahliyelerde ciddi bir sorun oluşturuyor. Bu ölçüler zaman içindeki tecrübelerle belirlenmiştir.

Bir de elbette boy ve kilo arasındaki orantıda önemli. (Sivil Havacılık Sektörünün İş İmkanları ve Maaşları)

Maaşları:

Türk Hava Yolları:  Göreve yeni başlayan bir kabin memuru aylık 4-5 bin TL, 1 yıllık bir kabin memuru 5-7 bin TL, 5 yıllık bir kabin memuru 7-9 bin TL, 15 yıllık bir kabin amiri 10-14 bin TL  aralığında maaş alıyor. Ayrıca yılda 4 maaş ikramiyeleri bulunmaktadır.

Onur Air, Pegasus, SunExpress, Anadolu Jet, Borajet ve Atlasjet gibi firmalarda da kabin memuru başlangıç maaşı 2018 yılında ortalama 3000 TL ile 3.900 TL arasında seyretmektedir.

Hava Trafik Kontrolörü – Kule ( Air Traffic Controller )

Aim memurları, Kulede çalışanlar, hava trafik kontrol maaşları

Hava Trafik Kontrolörleri, hava araçlarının, bir noktadan ulaşmak istedikleri başka bir noktaya gerçekleştirdikleri uçuşlarının öncelikle emniyetli olarak gerçekleşmesi için tüm aşamalarını yöneten, başka bir ifade ile hava araçlarının havadaki ve havaalanındaki trafiğinin emniyetli, düzenli, hızlı bir şekilde akışını sağlayan meslek grubudur.

Hava Trafik Kontrolörü, Pilotlara telsiz vasıtasıyla tavsiye, bilgi ve talimatlar ileten ve pek çok yardımcı üniteyle birlikte çalışarak ve teknolojinin getirdiği yeniliklerden faydalanarak kendi kontrol sahasındaki onlarca hava aracına aynı anda hava trafik kontrol hizmeti sağlayarak onları emniyetli, düzenli bir şekilde uçmalarını ve zamanında kalkışlarını ve varışlarını sağlar. Kaynak: Tıklayınız.

Yolcu Hizmetleri Memuru ( Passanger Services Agent)

Yolcu hizmetleri memuru, yolcu hizmetleri memuru maaşları 2018

En basit tanımıyla yolcunun havaalanına girişinden uçağa binişine kadar olan check-in, boarding, arrival karşılaması gibi süreçleri gerçekleştiren yer hizmetleri memurlarıdır. Uçuş güvenliği açısından yapılan işlerin sivil havacılık mevzuatına uygunluğunu denetler. Yolcu hizmetleri memurları aynı zamanda müşteri memnuniyetini açısından önemli bir konumda bulunarak şirketi havaalanında temsil eden, yolcunun muhatap olduğu ilk personeldir.

Bu departmanda hiyerarşi şu şekildedir;

Yolcu hizmetleri memuru < Yolcu hizmetleri şefi < Yolcu hizmetleri departman müdür yardımcısı < Yolcu hizmetleri departman müdürü < İstasyon müdürü

Gereklilikler: Hemen hemen her firma Lise diplomasını kabul etmektedir. Fakat bunun yanında iyi derecede İngilizce konuşabiliyor olmanız şarttır. Çoğu şirket 2017 yılı itibariyle işe alım süreçlerinde üniversitelerin havacılık bölümlerinden mezun olup olmadığınıza dikkat ediyor. Lise diplomasıyla şansınız bir hayli düşük.

Maaşları: Havacılık sektöründe çalışanlar genellikle 6 ayda bir performans değerlendirmesine girerler ve performanslarına göre maaşlarında yükseliş olabilir. Ülkemizde faaliyet gösteren yer hizmetleri şirketlerinin ortalama başlangıç maaşları şu şekildedir; Aşağıdaki yazacağım miktarlar yazacağım mesaiye göre ve statünüze göre değişiklikler gösterebilir. (Sivil Havacılık Sektörünün İş İmkanları ve maaşları )

TGS 2.750 tl net + sgk + yemek kartı + servis

Havaş 2300 + sgk + yemek kartı + servis

Çelebi 2200 + sgk + yemek kartı + servis

Harekat Memuru ( Operation )

Uçuş öncesi uçağını hazırlayan bir harekat memuru, harekat memuru maaşları 2018

Görevli olduğu uçağın iniş öncesinden kalkışına kadar olan süreçte uçuş mürettebatı, havayolu temsilcisi ve operasyon ile ilgili birimler arasındaki koordineyi sağlayan sorumlu personeldir. Uçağın load trim sheet’ini (yük +denge ayarı) ayarlar. 4 mevsim apronda çalıştıkları için yolcu hizmetleri memurlarına nazaran biraz daha hız ve dayanıklılık gerektiren bir meslektir. Sefere gidecek olan uçağın yükünün gereken şekilde uçağa yerleşmesi için işçileri ve ekipmanları koordine eder. Genellikle sayısal konularda başarılı kişilerin yapması gerektiği bir meslek olduğu kanısındayım. Çünkü günümüzde hemen hemen çoğu süreç bilgisayar üzerinden yapılsa da sistemlerde meydana gelebilecek herhangi bir en ufak arızada tüm operasyon manuel olarak kağıt-kalem eşliğinde sürüyor.

Gereklilikler: Hemen hemen her firma Lise diplomasını kabul etmektedir fakat özellikle 2017’den itibaren üniversitelerde Sivil havacılık bölümlerinde kalifiye personel yetişmesiyle beraber Lise diplomasıyla işiniz bir hayli zor. Çünkü rakipleriniz Üniversitelerin havacılık bölümlerinden mezun gelip, sizi mülakat süreçlerinde kolaylıkla eleyebiliyor. Bunun yanında iyi derecede İngilizce konuşabiliyor olmanız şarttır. Bunlara ek olarak sayısal zekanız da yüksek olmalı.

Maaşları: Havacılık sektöründe çalışanlar genellikle 6 ayda bir performans değerlendirmesine girerler ve performanslarına göre maaşlarında yükseliş olabilir. Ülkemizde faaliyet gösteren yer hizmetleri şirketlerinin ortalama başlangıç maaşları şu şekildedir; Aşağıdaki yazacağım miktarlar yazacağım mesaiye göre ve statünüze göre değişiklikler gösterebilir. (Sivil Havacılık Sektörünün İş İmkanları)

TGS : 3100 net + sgk + servis + yemek kartı

Kargo Memuru ( Loadmaster )

Katar havayollarının kargo uçağı, Loadmaster, Kargo memuru

Kargo memurları, görevli olduğu uçakta ihraç edilecek kargo ve postaların evraklarının kontrolünden,kabulünden ve denetiminden sorumludur. Kargoların gümrük işlemlerini takip eder ve kargolar uçağa yüklenirken operasyonculara eşlik eder. İthal olarak gelen kargoların alınmasını ve herhangi bir sorun çıkarsa bu sorunun hızla çözüme kavuşmasını sağlar. Ayrıca Kargo Memurları, gelen kargoları ithalat ambarına yönlendirip ptt ile işbirliği sağlar. (Sivil Havacılık Sektörünün İş İmkanları ve Maaşları)

Gereklilikler: Diploma konusu şirketten şirkete değişiklik gösterir örneğin Havaş’ta lise mezunu olarak çalışılabilir iken Turkish Cargo 2017 yılı itibariyle en az lisans mezunu, aşağıdaki bölümlerden mezun personel aramaktadır.

Turkish Cargo'da memur olarak çalışabilmek için gerekli lisans bölümleri için tıklayınız...

 • Aşağıdaki bölümlerden lisans derecesinde mezun olmak,
 • Ekonometri Bölümü
 • Uluslararası İlişkiler Bölümü
 • Ekonomi Bölümü
 • Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü
 • Ekonomi ve Finans Bölümü
 • Uluslararası Lojistik Bölümü
 • Finansal Ekonometri Bölümü
 • Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Bölümü
 • Havacılık İşletmeciliği Bölümü
 • Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölümü
 • Havacılık Yönetimi Bölümü
 • Uluslararası Ticaret Bölümü
 • İktisat Bölümü
 • Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü
 • İşletme Bölümü
 • Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü
 • Küresel ve Uluslararası İlişkiler Bölümü
 • Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü
 • Lojistik BölümüUluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü
 • Lojistik Yönetimi Bölümü
 • Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölümü
 • Maliye BölümüKamu Yönetimi Bölümü
 • Maliye ve Ekonomi Bölümü
 • Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü
 • Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü
 • Siyaset Bilimi Bölümü
 • Sivil Havacılık İşletmeciliği Bölümü
 • Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
 • Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü
 • Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği Bölümü
 • Ulaştırma ve Lojistik BölümüUluslararası İşletme Bölümü
 • Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Bölümü
 • Uluslararası İşletmecilik Bölümü
 • Uluslararası Finans Bölümü
 • Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü

Maaşları

Havaş: 2300 TL

Turkish Cargo: Memur başlangıç 3500, Uzman memur 5-6 Bin TL ve deneyim gözetmeksizin  her personele yılda 4 maaş ikramiye.

Arama Sonuçları :https://cansurer.com/2018/08/01/sivil-havacilik-sektorunun-is-imkanlari-ve-maaslari/ 

Beğen  7
Yazar

İlgimi çeken bilim, felsefe, teknoloji, kampçılık ve okunası kitaplar hakkında özgün makalelerimi cansurer.com'da paylaşıyorum! YouTube içeriklerim pek yakın. Aynı zamanda Sivil Havacılık 2. Sınıf öğrencisiyim, uçakları severim, özellikle yürüyenleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 16 )