İngilizce Pratik Yapmak İçin En Etkili 9 Metot

İngilizce Pratik Yapmak İçin En Etkili 9 Metot

İngilizce Pratik Yapmak İçin En Etkili 9 Metot

https://cansurer.com/2018/08/07/ingilizce-pratik-icin-en-etkili-5-metot/

İngilizce Pratik konusu yaklaşık 5-6 senedir üzerinde çalıştığım ve sürekli araştırmalar yaptığım bir uğraş olmuşur. Bu durum, artık benim için bir konu olmaktan daha çok yaşam tarzı oldu diyebilirim. Yıllarca süregelen deneyimlerim ve emeklerim sayesinde artık neyi yapmanın, neyi dinlemenin veya neyi izlemenin İngilizce pratik konusunda bana iyi geldiğini kestirir oldum. Aşağıda yer alan metotlar ekseriyetle İngilizce seviyesi en az Pre- Intermediate(B1) ya da Intermadiate(B2) olan kişilere hitap ediyor olacak. Kimi metot gözünüze çok basit gözükebilir fakat uzun vadede bu metotların ne kadar işe yaradığına şaşırıp “İyi ki uygulamışım!” diyeceğinize eminim. Benim en çok kullandığım İngilizce pratik metotlarını Kırmızı şekilde vurgulayarak, başlıklarını ayıracağım.

İngilizceyi 4 bölüm bazında ayrı ayrı çalışmalı, ya da yerine göre bir bütün olarak çalışmalısınız. Bu dört bölüm, Reading(Okuma), Writing(Yazma), Speaking(Konuşma) ve son olarak Listening(Dinleme) metotlarını içerir.

Sizde aşağıda listelediğim metotlar, siteler ve uygulamar sayesinde benim deneyimlerimden faydalanabilir, kendinize katkı sağlayabilirsiniz.

 

İngilizce Pratik 1; Vo Screen

voscreen uygulaması ve ingilizce pratik

Yaklaşık 1 sene önce keşfettiğim ve İngilizce öğrenmekte olan herkesin telefonunda bulunması gereken bir uygulama. Çünkü dizilerden, filmlerden, reklamlardan ve videolardan ortalama 10 saniyelik kesitleri size önce izletiyor sonra ne dediği hakkında 2 şık seçeneğiyle doğru cevabı vermenizi istiyor. Uygulamanın en güzel yanı ise isterseniz alt yazıyı her soruda kapatıp, dinleme anlama becerinizi üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı oluyor.

İngilizce Pratik konusunda yabancı dizi ve filmlerin önemi çok büyük. Uzmanlara göre İngilizce alt yazı ile dizi-film izlemek, Türkçe alt yazılı izleme eylemine göre yüzde 38 daha etkili. Bu uygulamanın farkı, insanı İngilizce çalışırken sıkmaması, sürekli farklı türden kesitlerle çeşitlilik sağlamasıdır. Aynı zamanda var olan kelime haznenizi tazeleyip, üzerine yeni kelimeler ekleme imkanı sağlıyor. Listening ve Reading için idealdir.

 

İngilizce Pratik 2; Günde en az 20 dakika Podcast Dinlemek

Podcast ve İngilizce Pratik

İngilizce’ de, ingilizceye maruz kalmak diye bir olay var.

Şöyle ki; Çok iyi anlasanız da anlamasanız da bol bol ingilizce Podcast dinlemeye çalışın. Siz ne kadar anlamasız da beyninize ingilizce düşünmeyi öğretebilmek için, bol bol podcast dinlemeniz gerekmektedir. Cümlelerin kalıplarını; Öznelerin, edatların ve nitelemelerin nerede kullanıldığı kah farkında olarak kah farkında olmayarak beyninizde yer edecektir. Beyninizi aksanı düzgün bir Listening‘ e alıştırmak; hem günlük İngilizcenizi hemde dinlediğiniz türe göre iş,gezi ve yaşam gibi konulardaki kelimelerini anlama ve pratiğe dökme konusunda sizin için vazgeçilmez olacak.

Ayrıca ingilizce Podcast’ler trafikte, evde, dışarıda nerede hangi yapıyorsanız sizi engellemeden arka planda beyninize işleyecek naçizane nimetlerdir. 🙂

Hangi Uygulama ve Sitelerden, Ne tür Podcast’ler Dinlemeliyim?

Podcast dinlemeye niyetlendik buraya kadar tamamız. Fakat nereden dinleyeceğiz? Dediğiniz duyar gibiyim. Sizin araştırmanıza gerek yok ben araştırıp buldum ve aşağıya listeliyorum. 🙂

  • Spotify müzik programından arattığınız takdirde Espresso English Podcast, Luke’s English Podcast gibi bir çok yayımcıyı bulup, ses tonunu sevdiğinizle dinlemeye başlayabilirsiniz!
  • Google Play Store’da British Council Postcasts uygulamasını bularak, seviyenize göre İngilizce Pratik Podcastleri bulabilirsiniz.
  • Google Play Store’da ve İOS Markette Storytel uygulamasını 14 gün bedava indirerek, Dorata Guzik isimli yazarın kitaplarını dinleyebilirsiniz!

 

İngilizce Pratik 3; İngilizce Günlük Yazmak

İngilizce pratik, günlük yazmaktır. https://cansurer.com/2018/08/07/ingilizce-pratik-icin-en-etkili-5-metot/

Bu metot diğerlerine göre biraz sıkıcı olabilir. Fakat geleceğinizi önemsiyorsanız, İngilizce yazı yazabilme kabiliyetinizin olması gerekmektedir. Unutmayın, Dünyanın dilini öğreniyorsunuz ve zafere giden yolda çekilen çile kutsaldır!

Kimseye ilk günden paragraflarca günlük yazması gerektiğini söylemiyorum, ama akşamları günlük yazmaya ayıracağınız 20 dakika ve 7-8 cümle, sizi Writing konusunda fazlasıyla geliştirecektir. Ayrıca yazılarınızda ekseriyetle geçmiş zamanı kullanacağınız için, otomatik olarak fiillerin ikinci hallerini ezberleyip, Past Perfect Tense kalıplarına hakim olacaksınız! Bir hayalinizi günlüğünüze not düştüğünüzde, gelecek zaman kurallarını başka hiçbir şey yapmaya gerek kalmadan tekrar etmiş olacaksınız.

 

İngilizce Pratik 4; Kelime Defteri Oluşturmak

İngilizce kelime defteri oluşturmak. https://cansurer.com/2018/08/07/ingilizce-pratik-icin-en-etkili-5-metot/

 

İngilizce Pratik Konusundaki tartışmasız en büyük klişelerden birisi kelime defteri oluşturmaktır… Çoğu kişinin kelime defteri hazırlarken yaptığı hatalardan birisi de sadece kelimeyi ve anlamını yazıp 3-5 kez okuduktan sonra diğer kelimeyi yazmaya başlamasıdır. Arkadaşlar, yukarıya kendi ingilizce kelime defterimin fotoğrafını ekledim. Referans alınız. (Yazım için üzgünüm).

  • Mümkünse; ilk önce öğreneceğiniz kelimeyi seçtikten sonra, İngilizce-İngilizce online sözlüklerden sözcüğün İngilizce anlamını anlamaya çalışın. Anlamadıysanız deftere yazın.
  • Sözcüğün varsa eş-zıt anlamlı kelimelerini de defterinize not düşün.
  • En önemlisi, öğreneceğiniz kelimeyi İngilizce cümle içinde kurun.
  • İngilizce Pratik defterinizi haftada 1 kez baştan aşağı sesli okuyarak, bilgileri unutmamak için tazeleyin!
  • Kelimelerin okunuş şeklini anadilinizde yanına yazın.

Kelimeyi ne kadar cümle içinde kullanırsanız, o kadar kolay öğrenirsiniz. İngilizce yazıldığı gibi okunmadığından ve bize göre tersten okunduğu için beynin kelimeyi kavraması ancak ve ancak beyin bir bağlam yaratabilirse gerçekleşiyor. Günde 50 kelime ezberleyip öğrendiğinizi sanmanız yerine, 3-5 kelimeyi kalıcı olarak öğrenmek sizin için çok daha faydalı olacaktır!

 

İngilizce Pratik 5; İngilizceyi Hayatınıza Dahil Edin! (Film,Müzik,Oyun)

İngilizce pratik yolları https://cansurer.com/2018/08/07/ingilizce-pratik-icin-en-etkili-5-metot/

Unutmayın, İngilizce Pratiklerini ne kadar çok sıklıkla hayatınıza katarsınız, gelişiminiz de o kadar hızlı ilerleyecektir. Dizileri ve filmleri önce Türkçe alt yazı sonra İngilizce alt yazı ile tekrar izleyin! Uzmanlara göre bu eylem, Türkçe alt yazı ile izlemek, İngilizce alt yazı ile izlemekten çok daha pasif kalıyor. “How I Met Your Mother” gibi 20 dakikalık bölümleri olan diziler, az önce söylediğim taktiği faaliyete dökmek için oldukça uygun!

Müzik zevkinize göre Spotify gibi platformda sadece ingilizce şarkılar barındıran listeler hazırlayın. Sevdiğiniz müziklerin çevirilerine baktıktan sonra eşlik etmeye çalışın. Speaking ve Listening için müthiş bir pratik olacak. Eğer Rock müzik seviyorsanız, Spotify platformunda can346934 kullanıcı adımla beni bulabilir, “Every Time Best For Me” isimli listeme göz atabilirsiniz!

Bilgisayarda sık sık oyun oynuyorsanız, yabancılarla daha sık iletişimde kalarak oynadığınız oyunlar cümle kurmanızı geliştirecektir. Bkz: CS GO

 

İngilizce Pratik 6; Yabancı Arkadaşlar Edinin!

https://cansurer.com/2018/08/07/ingilizce-pratik-icin-en-etkili-5-metot/ İngilizce pratik

Hunharca evde çalışıyorsunuz ve sürekli yeni bir şeyler öğreniyorsunuz. Bu öğrendiklerinizi neden pratiğe döküp, kendi özgüveninizi daha yüksek seviyelere çıkarmayasınız ki?

Hali hazırda üniversite öğrencisiyseniz, okulunuzda erasmus öğrencileri olacaktır. Kesinlikle ne yapıp ne edip onları okulda bulun. Tanışın ve güzel dostluklar kurmaya bakın. Şahsen bana en fazla fayda sağlayan metotlardan birisi de İngilizceyi konuşmak! İlk başlarda hata yapmanız gayet doğal ve normal, bununla kendinizi asla sınırlamayın veya yadırgamayın. Korkusuzca konuşun. Sizin için en faydalı şey bu olacaktır. 

Bu pek benlik değil diyorsanız size yabancılarla görüntülü chat yapabileceğiniz ücretsiz siteler var Bkz: Omegle, Cheatrulette

Bu da pek benlik değilmiş diyorsanız; Ücretli olarak görüntülü chat yapabileceğiniz English Ninja, Cambly gibi platformların size profesyonel olarak büyük katkısı olacaktır.

Diyelim ki öğrenci değilsiniz ve yabancı arkadaş edinmeye çalışıyorsunuz. Onları Sultanahmet gibi turistlik yerlerde bulabilirsiniz ya da CouchSurfing gibi platformlarda hali hazırda Dünya turunda olan gezginlerden bir kaçını evinizde ağırlayabilir hem onlara destek olup hemde dilinizi geliştirebilirsiniz.

Eviniz bunun için müsait değilse, Couchsurfing’ de üyelik açıp, evinizin müsait olmadığını fakat isterlerse onlara kendi ilinizde bir kaç yeri gezdirebileceğinizi belirtebilirsiniz! Dünya büyük, keşfedin ve keşfettirin! 

 

İngilizce Pratik 7; Yurtdışına Çıkın!

ingilizce pratik için dünyayı gezin!

Son günlerdeki döviz artışı ve ekonomik sebepler nedeniyle size pahalıya patlayabilecek bir deneyim olacaktır. Yurt dışına çıkmak sizin için eşsiz bir İngilizce Pratik imkanı sağlarken aynı zamanda yeni kültürlerle tanışmaya ve vizyonunuzun yükselmesine katkıda bulunacak.

Bu deneyimin maddi olarak sizi fazla yormamasını istiyorsanız Türkiye’ye vize uygulamayan ve sıklıkla İngilizce konuşulan ülkelere göz atmanızda fayda var. Uzun vadede azar azar birikimlere başlayıp, yurt dışına çıkmak imkansız değil!

İngilizce Pratik 8; Duolingo Uygulaması

dualingo, https://cansurer.com/2018/08/07/ingilizce-pratik-icin-en-etkili-5-metot/

İngilizce Pratik konusunda en sık kullandığım uygulamalardan biridir. Evde, okulda, dışarda kısacası nerede pratik yapmak istersem bir telefon ve bir internet bağlantısıyla basitçe İngilizcemi geliştirmeme yardımcı olan uygulamadır.

İngilizcenin 4 bölümü olan Reading(Okuma), Writing(Yazma), Speaking(Konuşma) ve son olarak Listening(Dinleme) kısımlarının hepsini aynı anda pratik yapabileceğiniz ender uygulamalardan biridir. Planlı şekilde dersleri ilerlerseniz, gramer eksiklerinizi kapatabilir, bu dile hakimiyetinizi arttırabilirsiniz.

Google Play Market ve İOS markette adıyla aratarak rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

İngilizce Pratik 9; İngilizce Haber Okumak

https://cansurer.com/2018/08/07/ingilizce-pratik-icin-en-etkili-5-metot/

Yazı İngilizcesi günlük İngilizceden çok daha farklı ve karmaşık kelimeler barındırır. Özellikle YDS, TOEFL, İELTS gibi sınavlara hazırlanıyorsanız, Haberlerin içinde geçen kelimelerin sizlere oldukça faydası olacaktır!

Önerebileceğim mobil uygulamalar; BBC News ve The Telegraph

 

 

Son Olarak MOTİVASYON

Dil öğrenmek, kısa vadede etkili olan bir eylem değildir. Dilinizin ne kadar gelişip gelişmediğini aylık olarak bile anlayamazsınız. Gerçekten sabırlı ve ciddi olmalısınız. İngilizce öyle bir dil ki, ondan nankörü olmadığı gibi öğrenmekten başka şansınızın da bulunmadığı dillerden biri. Her gün yukarıda yer alan İngilizce Pratiklerinden en azından bir kaçını uygularsanız, göreceksiniz ki gerisi çorap söküğü gibi akıp yolunu bulacak. Dil geliştirmek tam olarak vücut geliştirmeye benzer. İyi bir hal alması seneler sürebilir.

Sizde kendi kullandığınız ve faydası olduğunu düşündüğüz metotları aşağıdaki yorum kısmına bırakırsanız, dünya daha güzel bir yere dönüşebilir! 🙂

Arama Sonuçları: https://cansurer.com/ingilizce-pratik-icin-en-etkili-5-metot/

 

 

 

Beğen  
Yazar

İlgimi çeken bilim, felsefe, teknoloji, kampçılık ve okunası kitaplar hakkında özgün makalelerimi cansurer.com'da paylaşıyorum! YouTube içeriklerim pek yakın. Aynı zamanda Sivil Havacılık 2. Sınıf öğrencisiyim, uçakları severim, özellikle yürüyenleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 2 )