Diyojen Kimdir ? – Fıçıda yaşayan, Sinoplu Filozof

Diyojen Kimdir ? – Fıçıda yaşayan, Sinoplu Filozof
https://cansurer.com/2018/08/14/diyojen-kimdir-sinoplu-filozof/

Diyojen Kimdir?

Diyojen Kimdir ? – Diyojen’i Tanıyalım

Milattan önce 323 – 312 seneleri arası yaşam sürmüş, Kinik felsefesiyle tanınmış, ünlü bir filozoftur.

Çocukluk yılları Sivas’ta geçen Diyojen, yaşamını babası Hicesias’ın yanında kalarak, doğduğu il Sinop’ta sürdürdü. Hicesias, kuyumculukla ilgilenirdi. Baba-oğul işbirliği içinde altın gibi değerli madenlerin içine demir-bakır-nikel gibi değersiz madenler karıştırıp kalpazanlık yaptıkları için Atina’ya sürülmüşlerdir.

Atina’ya yerleştikten sonra; erdemi savunan filozoflardan biri olan Diyojen’e babasıyla beraber yaptığı kalpazanlıkları hatırlatanlara “Bu doğrudur. Bir zamanlar size benzemem gerekmişti. Ama siz benim şuan ki olduğum duruma asla gelemezsiniz.” şeklinde cevap verecekti.

Diogenes, (Diyojen diye okunur.) Atina’da umduğunu bulamayarak fakirlik ve sefalet içinde yaşamıştır. Bu durumda yaşamasının sebebi yoksulluk değil, Sokrates’in öğrencisi olan Antisthenes ile tanışıp, Kinizm felsefesini benimsemesidir. Kinizm, kısaca insanın mutluluğa ve gerçek erdeme, hiçbir değere bağlı kalmayarak ve insanın bütün gereksiminden sıyrılarak ulaşılabileceğini öne süren felsefedir.

Diyojen herkesi küçümseyen fazlasıyla kibirli bir insandı(!) Sıradan (düşünmeyen,sorgulamayan,kayıtsız) insanlardan o kadar nefret eder ve onları o kadar küçük görürdü ki, bir öğle zamanı elinde fenerle gezip ne yapıyorsun diye soranlara “Adam arıyorum! Adam!” cevabını vermiştir.

Diyojen her ne kadar garip ve absürt davranışlarıyla bilinse de, her bir sözü yüksek değer taşıyan, dönemin kralının oğlu Büyük İskender tarafından bile yüksek saygı gören bir filozoftur. Büyük İskenderin, “Eğer İskender olmasaydım, Diyojen olmak isterdim.” sözü tarihe kaydolmuştur. Bu hikayenin devamı ve Diyojen’in garip algılanan fakat içinde büyük anlam taşıyan akıl dolu 5 hikayesini okumak için buraya tıklayınız.

https://cansurer.com/2018/08/14/diyojen-kimdir-sinoplu-filozof/

Diyojen kimdir? Diyojenin evi.

Günümüz minimalizm akımını zamanında doruk doktasında yaşayan Diogenes’ in evi, atina sokaklarında bir fıçıydı. Buna ek olarak, 2-3 eşyası dışında hiçbir mal varlığı bulunmayan Diyojen, yaşam felsefesiyle kişinin özgürlüğünün isteklerinin terbiyesi vasıtasıyla kendi içinde yaratabileceğini savunuyordu. Hatta bunun üzerine bir gün bir çeşme başında avucu ile su içen bir çocuğu görünce, elindeki çanağı kırıp parçaladı ve “Bu çocuk bana fazladan eşyam olduğunu öğretti” diye söylene söylene uzaklaşmıştır.

Dile vurduğu fikirleri ve yaşam tarzıyla kimi tarafından yadırgansa da kimi toplumlarca büyük saygı görmeye başlayan Diyojenin başına, hayatının dönüm noktası olarak niteleyebileceğimiz bir olay gelmiştir;

Ege denizinde bir gemide seyahat ederken korsanlar tarafından kaçırılan Diyojen, köle olmak üzere satılmak için, diğer kaçırılanlarla beraber Girit adasına götürülür. Satılmadan önce kaçırılan insanlara en iyi yaptıkları iş sorulur. Bütün köleler sırasıyla “En iyi silahı ben yaparım.”,“Çok güzel tarla sürerim.” gibi söylemlerde bulunur. Sıra Diyojen ‘e gelir ve Diyojen der ki;

“Çok iyi efendilik yaparım, beni efendisi olarak almak isteyen varsa gelsin.”

Bunun üzerine Xenedianes isminde varlıklı bir adam sözünden etkilenmiş olsa gerek, onu çocuklarını eğitmesi için satın alır. Bundan böyle Diyojen bu olayla beraber ömrünün geri kalan yıllarını Yunanistan’ın Korint şehrinde geçirecektir.

 

Kinik felsefesi nedir ? Diyojen’in Kinizm görüşüne bir göz atalım…

M. Ö 400 yılları sırasında Atina’da ortaya çıkmıştır. Kinik felsefe, Sokrates’in öğrencisi olan Antisthenes tarafından başlatılmıştır.

Kinikler, gerçek mutluluğun maddi,poliztizm,iktidarlık ve sağlık gibi rastlantısal ve geçici şeylerle bağımlı olarak oluşmayacağını savunur. Dış şeylere tam olarak bağlı olmadığı için, gerçek mutluluğa herkesin ulaşabileceğini iddia ederler. Gerçek mutluluğa bir kez erişildiğinde, bir daha asla yitirelemeyeceğini savunurlar. 

Kinizmin çıkış noktası hakkında bir olay anlatılır: Pazar yerinde mallarla dolu bir tezgağın önünde Sokrates durur ve bağırır: “İhtiyacım olmayan ne kadar çok şey var burada!”

Sokretes ‘in bu tavrı kinik felsefesi için çıkış noktası oluşturur.

Felsefe tarihinin en ünlü kiniği Diyojen’di. Bir fıçıda yaşadığı ve bir aba,bir değnek ve bir ekmek torbasından başka bir şeye sahip olmadığı anlatılır. (Bu durumda mutluluğu elinden çekip almak tabii!)

 

Diyojen’in Tarihe Damga Vuran Sözleri

Dışarıdan güçlü gözüküyor olabilirsin, ama savaşlar içeride kazanılır.

Diogenes’e bir adamın ne kadar akıIIı oIduğunun nasıI anIaşıIdığını sorduIar. Yanıtı epey kısa verdi ve; “konuşmasından” Dedi. Cevabın ardından bir soru dahan takip etti; “peki adam ya hiç konuşmazsa” Diogenes’in cevabı bu sefer; “O kadar akıllı olanı henüz yok dünyada” Oldu.

Büyük iskender diyojen’i, birbiri üstüne yığıImış insan kemikIeri içinden bir şey ararken görür ve ne yaptığını sorar. Diyojen, ‘babanızın kemikIerini arıyorum, ama hangisinin köIeIere, hangisinin babanıza ait oIduğunu kestiremiyorum’ der. Detay ve hikayenin uzun hali için; https://cansurer.com/2018/08/03/diyojen-akil-dolu-hikayeler/

Elinde lambayla güpegündüz dolaşırken kendisine ne yaptığını soranIara yanıtı: Adam arıyorum, adam.

Diyojen bir gün sokak ortasında, ‘adamIar! AdamIar! ‘ diye bağırmaya başIar. İnsanlar etrafına topIanır. Diogenes; “ben adamIarı çağırıyorum!” Diyerekten sopası iIe onIarı kovar.

“Bu adam herhangi bir mülke sahip değil; Mülkü ona sahip.”

 

Diyojen’in Akıl Dolu Hikayeleri

Diyojen ‘den Akıl Dolu 5 Hikaye – Fıçıda Yaşan Filozof

Diyojen Kimdir ?” başlıklı biyogrofiyi okudunuz. Kölelikten filozofluğa erişen Epiktetos ‘un hikayesini’ de okumak isterseniz ;

Epiktetos Kimdir? – Kölelikten Filozofluğa Erişen Bilgenin Hayat Hikayesi

Kaynakça:

  1. Jostein Gaarder – Sofie’nin Dünyası – Sayfa 149
  2. Vikipedi

 

Arama sonuçları: Diyojen Kimdir ; https://cansurer.com/2018/08/14/diyojen-kimdir-sinoplu-filozof/

Beğen  3
Yazar

İlgimi çeken bilim, felsefe, teknoloji, kampçılık ve okunası kitaplar hakkında özgün makalelerimi cansurer.com'da paylaşıyorum! YouTube içeriklerim pek yakın. Aynı zamanda Sivil Havacılık 2. Sınıf öğrencisiyim, uçakları severim, özellikle yürüyenleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir